powrót

      Historia biegów ulicznych na dystansie maratońskim w Polsce
Nazwa maratonuMiejsce imprezyPierwsza edycja
Maraton DębnoDębno1969
Maraton WarszawskiWarszawa1979
Maraton ToruńskiToruń1983
Wrocław MaratonWrocław1983
Maraton SolidarnościGdańsk/Gdynia/Sopot1995
Poznań MaratonPoznań2000
Cracovia MaratonKraków2002
Maraton Jelcz-LaskowiceJelcz-Laskowice2002
Łódź Maraton Dbam o ZdrowieŁódź2004
Silesia MarathonChorzów/Katowice/Siemianowice Śląskie2009
Maraton CzęstochowskiCzęstochowa2009
Koral Maraton - Festiwal BiegowyKrynica-Zdrój2010
Maraton MazuryGałkowo2012
Orlen Warsaw MarathonWarszawa2013
Maraton LubelskiLublin2013
Maraton WigryStary Folwark2013
Maraton GdańskGdańsk2015

Kibicuję jednemu z lubelskich maratończyków.
I to na nim skupię uwagę w kolejnych edycjach LUBELSKIEGO MARATONU.



Lubelski maraton rozpoczął się w 8 czerwca 2013 roku (sobota, godzina 9:00).
Trasa biegu, ze względu na ukształtowanie terenu, charakteryzuje się dużą ilością podbiegów i zbiegów - patrz przykład profilu trasy 3 maratonu.

Poziom trudności zawodów jest atutem wyróżniającym ten bieg spośród innych biegów maratońskich w Polsce, z reguły odbywających się na płaskich trasach.
Aby poznać własne możliwości i wiedzieć na co nas stać, w trakcie roku organizowanych jest wiele biegów, w których chętnie startują lublinianie poznając na co mnie stać.
Mamy:
Chęć na Pięć,
Cztery Dychy do Maratonu
i sam Maraton Lubelski.
Bieganie stało się bardziej popularne.

Ponad 42 kilometry jest to dystans na tyle długi, że jeśli nie przygotujemy się odpowiednio do tak dużego wysiłku, to można odnieść kontuzję lub nie ukończyć maratonu.
Udział w maratonie i tak zawsze kończy się tym, że każdy walczy ze swoim organizmem. Ale przy okazji maratonu, czy innych imprez biegowych, startują również osoby, które przebierają się i na wesoło traktują udział w biegu.

  Masowy bieg uliczny zwany maratońskim.

  Od przeszło 100 lat na ulicach największych miast świata rozgrywane są masowe biegi uliczne m.in. na dystansie maratońskim.
  W przeciwieństwie do igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, w maratonach ulicznych udział może wziąć każdy.

  1. Trochę historii.
    • Nazwa pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi.
    • Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, według których posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy. W 1879 r. brytyjski poeta Robert Browning napisał na kanwie tej historii znany wiersz Filippides (ang. Pheidippides).
    • Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią marszu zasugerował Pierre'owi de Coubertinowi, by włączył bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Maratonu do Aten do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach.
    • W pierwszych igrzyskach bieg maratoński był rozgrywany na dystansie 40 km. W rzeczywistości dystans między Maratonem a Atenami wynosi ok. 37 km, jednak postanowiono tę liczbę "zaokrąglić". Na igrzyskach w Londynie (1908 r.) dystans zwiększono o 2195 metrów (przesuwając metę w pobliże miejsca, gdzie na trybunach siedział brytyjski król, Edward VIII).Dopiero w 1921 roku dystans maratonu został oficjalnie ustalony na 42 195 km. Bieg maratoński mężczyzn tradycyjnie kończy każde igrzyska olimpijskie. Maraton kobiet został włączony do programu igrzysk olimpijskich dopiero w 1984 roku w Los Angeles.



    Zobacz szczegóły trasy historycznego biegu