Każdego roku w Unii Europejskiej ok. 500 000 umiera na skutek nagłego zatrzymania krążenia. Współczynnik przeżywalności można byłoby zwiększyć 2 do 3 krotnie dzięki zastosowaniu tzw. resuscytacji krążeniowo-oddechowej (nazywanej popularnie masażem serca i sztucznym oddychaniem). Niestety obecnie pierwszej pomocy udziela się w
przypadku 1 na 5 nagłych zatrzymań krążenia. Dlaczego? Podstawowym problemem jest brak wiedzy w społeczeństwie na temat prawidłowego udzielania pierwszej pomocy.
O tym, że jest to wiedza przydatna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wyobrazić sobie, że w twojej obecności ktoś z najbliższej rodziny doznaje zatrzymania akcji serca.
Aby zdobyć niezbędne umiejętności, najlepiej wziąć udział w specjalnym kursie pierwszej pomocy. Nie każdy jednak ma na to czas i możliwości, ponadto wiedza zdobyta w wyniku kursu po jakimś czasie jest zapominana.
Stąd dobrym rozwiązaniem jest nauczenie się zasad pierwszej pomocy dzięki edukacyjnej grze internetowej. Przykładem może być poniższa gra "pierwsza pomoc", pobrana ze strony https://www.szkolenia-bhp24.pl/gra-pierwsza-pomoc.
Gra jest oparta na rekomendacjach Europejskiej Rady Resuscytacji w zakresie prawidłowego udzielania pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Gracz dzięki serii prostych ćwiczeń może prześledzić krok po kroku, w jaki sposób prawidłowo ocenić stan poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy, wykonując uciśnięcia klatki piersiowej, oddechy ratownicze oraz używając automatycznego defibrylatora (AED - ang. Automated External Defibrillator - automatyczny defibrylator zewnętrzny).
Gra została opublikowana na kilkuset stronach internetowych, między innymi na witrynie Polskiej Rady Resuscytacji (www.prc.krakow.pl), stronach urzędów miast, gmin i powiatów a także - co najważniejsze - na stronach internetowych wielu szkół w całej Polsce.
Autor udziela zgody na umieszczanie gry na dowolnej stronie internetowej lub blogu na zasadach wynikających z
licencji Creative Commons.
Uznanie autorstwa- Bez utworów zależnych 3.0 Polska - Ta licencja zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i
wykonywanie gry zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania jej w oryginalnej
postaci (nie tworzenia utworów zależnych) oraz wskazanie autorstwa (źródła).
Źródło: www.szkolenia-bhp24.pl - szkolenia bhp online
Przyjdzie taki dzień (może wcześniej niż myślisz), kiedy będziesz trzymał w swoim ręku ludzkie życie... od tego co zrobisz zależeć będzie życie wielu osób - poszkodowanego, jego rodziny, świadków zdarzenia... być może również Twoje...
W sytuacji zagrożenia życia lub wypadku nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy. Różne służby - ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i ci, którzy interweniują na miejscu zdarzenia, wypadku, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych.
Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy nich znaleźć. Szybki kontakt pozwoliłby min. na uzyskanie takich informacji jak grupa krwi, jakie przyjmują leki, czy cierpią na jakieś choroby, czy są alergikami...
Włoscy ratownicy zaproponowli, aby każdy w swoim telefonie komórkowym w specjalny sposób oznakował numer - pod którym w sytuacjach zagrożenia życia można byłoby skontaktować się z bliskimi poszkodowanych.
Międzynarodowy skrót, pod którym można byłoby umieścić taki numer to: ICE
Skrót ICE (In Case of Emergency) oznacza "w nagłym wypadku"
Oznakowanie uprościłoby pracę wszystkim służbom ratowniczym.
Osoby chcące zamieścić więcej wskazań bliskich w swoim telefonie mogłyby je oznaczyć w następujący sposób:
ICE1 mama
ICE2 tata
ICE3 syn
ICE4 siostra
itd.
ICE - "w nagłym wypadku" - zamieść ten skrót w swoim telefonie komórkowym, przekaż informacje znajomym, poproś najbliższych o spełnienie ww...
autor: Polska Rada Resuscytacji www.prc.krakow.pl